Přírodní barvení vajec

06.04.2020 19:59

Pokud jste uvažovali o přírodním barvení vajíček, přinášíme reference, co funguje. Jistě všichni známe barvení v cibulových slupkách. Já sama na ně nedám dopustit, protože jsou vajíčka zkrátka krásně přírodní. Slupky z cibulí sbírám od Vánoc, není tedy problém obarvit i 30 vajec zaráz. Krásně vypadá, když před vařením vajec ve slupkách připevníme na vajíčko nějaký lísteček nebo kytičku pomocí gázy či kousku starých silonek. Každé vajíčko je pak krásným překvapením a určitě bude bavit i děti odhalovat, jak se co otisklo. Vařím vejce přímo v lázni se slupkami. Také pěkně vypadá, když vajíčka obalíme přímo ve slupkách a takto vaříme. Vznikne zajímavý vzor.

Pro barvení přírodninami platí několik pravidel:

 • vejce je třeba řádně odmastit (octem, ekologickým jarem nebo sodou)
 • do lázně přidejte ocet (jednu až dvě lžíce)
 • vejce vařte maximálně 10 minut (žloutek je pak hůře stravitelný)
 • nechejte vejce v lázni ještě i vychladnout
 • po vyjmutí z lázně opláchněte studenou vodou
 • odkládejte na savý podklad
 • pro lepší vzhled můžete přeleštit ubrouskem napuštěným olejem
 • nejlépe barvit vejce bílá - přírodní barvy jsou poněkud slabší a odstín je tedy světlejší
Co jak barví:
 • Na bledě modrá vejce je ideální červené zelí. Stačí ho nastrouhat do nálevu a získáme vejce barvy vodní hladiny
 • Sytě modrá vejce nám zas zajistí vyvařené borůvky
 • Tmavě žluté barvy dosáhneme s  oloupanými slupkami ze žluté cibule – jen ji nenechte v  nálevu moc dlouho, jinak skončíte s  hnědými vajíčky
 • Pro světle žluté skořápky nasypte do nálevu několik lžic kurkumy
 • pro světle zelené zas přidejte listy špenátu či kopřiv
 • červená vajíčka získáte s červenou řepou nakrájenou na kostičky
Osobně jsme vyzkoušeli kopřivy a červenou řepu. Obě barví docela světle, čili červená je spíše růžová. Také jsme slyšeli varování, že kurkuma je vidět všude, jen ne na vajíčkách. Pokud se do toho pustíte, určitě se pochlubte, jak se dařilo. Důležité je, že vás barvení bude bavit, a nemusíte mít strach z umělých barviv :-).
 
Další inspirace:
 •  Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zaujalo-vas-barvime-vajicka-prirodnimi-materialy

www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/prirodni-barveni-velikonocnich-vajicek

Zpět