Informace o nás

 

Obec Milenov leží 6km od Hranic (10 minut autem) a 11km od Lipníka nad Bečvou (14 minut autem). Celá školka má k dispozici budovu bývalé základní školy, proto máme jako jedni z mála k dospozici vlastní tělocvičnu. Venkovní hřiště je nově opravené pro bezpečné hraní vašich dětí. Autobusové zastávka je umístěna cca 100m od školky.

Děti z Hranic do školky nemusíte vozit osobně, naše paní učitelky děti ráno vyzvednou u autobusu na Šromotově náměstí a odpoledne Vám je tam zase předají.

Naše mateřská škola má dvě třídy o celkové kapacitě 40 dětí. Děti od 2-4 let jsou umístěny ve třídě Berušek a děti 3-7 let ve třídě Včeliček. Do třídy Berušek přijímáme i děti, které stále potřebují na spaní plenu!

V budově školy prošlo rekonstrukcí oddělení Včeliček umístěné v podkroví. V přízemí byla rekonstruována třída, místnost na spaní a sociální zařízení Berušek. Oprava jídelny, tělocvičny, šatny a chodba se chystá!

Jsme školka s environmentální profilací. Jsme zapojeni do několika projektů: Ekoškola, Začít spolu, Celé Česko čte dětem, Recyklo hraní, jsme v síti Mrkvička a Pavučina. 

Chováme a staráme se o zvířátka v MŠ (máme zakrslého králíka, dva osmáky, tři africké šneky, ževlu a rybičky), pěstujeme květiny, ovoce a zeleninu, učíme se zacházet s různými nástroji a nářadím. Máme v MŠ ponk, pilky, vrtačky, funkční kuchyňku pro děti, kde děti vaří, pečou a podílí se na přípravě odpoledních svačinek. 

Chodíme ven i když poprchá. Děti mají na stálo v MŠ pogumované oblečení a holínky. Často přesouváme řízené dopolední činnosti ven a venku i svačíme. Experimentujeme, tvoříme, cvičíme a učíme děti šetrnému chování k okolí a přírodě, snažíme se o ekologizaci školky. Nechodíme na klasické "vycházky" ve dvojicích po betonu. K pobytu venku využíváme nedaleké louky a "Pohádkový lesík" nebo školní zahradu. Tu mimo klasických průlezek a pískoviště zdobí několik přírodních prvků: vrbový domeček, vodoteč, hmyzí hotel, hudební zahrádka, broukoviště, tzv.černá kuchyně a několik ptačích budek.

Během školního roku nabízíme mnoho akcí nejen pro děti z MŠ, ale také pro sourozence a rodiče. Mezi tradiční akce patří: drakiáda, výuka plavání, dětský karneval, výlet předškoláků s rodiči do Prahy na divadelní představení, oslava Dne stromů, Dýňování - dílna pro rodiče s dětmi, den s mladými hasiči z Milenova, sbírka pro Azylový dům pro osamělé rodiče s dětmi ve Slavíči, Lucerničkový průvod, Mikulášská nadílka, Čertovský den, vánoční focení, Vánoční besídka, Celé Česko zpívá koledy, Vánoce ve školce, lyžařský kurz, zimní olympiáda v MŠ, ukázkové hodiny v 1. třídě v ZŠ Drahotuše pro předškoláky, besídka ke Dni matek, seniorské čtení, vynášení morany, akce a výlety v rámci oslav  Dne vody, Dne Země, Dne zdraví, Čarodějnický den, lesní pedagogika ve Valšovicích, atletiscé přebory předškoláků v Hranicích, přespání dětí v MŠ, dětský den ve spolupráci s obcí, škola v přírodě, oslava Dne otců - akce pro tatínky a jejich děti, Den bez Hranic, velký závěrečný výlet rodičů s dětmi, třídní focení, loučení s předškoláky - pasování na školáky, loučení s Beruškami u opékání. Dále se účastníme výtvarných i sportovních soutěží, docházíme na výstavy, spolupracujeme se Základní uměleckou školou v Hranicích, se Střední lesnickou školou v Hranicích, s pedagogy ze středisek ekologické výchovy ve Sluňákově, v zámku a parku Lešná u Valašského Meziříčí, v zámku Kinských ve Valaškém Meziříčí. Pro děti organizujeme exkurze a besedy s lékaři, veterináři, logopedy, dentisty, psychology a také s rodiči, kteří nám několikrát do roka přináší své domácí zvířátka. Minimálně dvakrát ročně naši MŠ navštíví herci s divadelním představením.

K tradicím patří také každoroční ekologická domácí Výtvarná tvoření, kteréápak v MŠ společně vyhodnocujeme. Každý rok také připravujeme akce na podporu místních pěstitelů a lokálních surovin. Nezapomínáme na konci roku také vyhodnotit nejlepší sběrače starého papíru, plastových víček, tonerů a baterií. 

Děti mohou v naší MŠ navštěvovat tyto zájmově vzdělávací kroužky: Angličtina, Sportovně - přírodovědný kroužek, In-line kroužek a Logopedický kroužek.

---------------------------------------------------------------------------------

Co pořídit dětem do školky

V ZÁŘÍ DONESTE:

 • -papuče 
 • -pyžamo
 • - pogumované kalhoty a bundu 
 • - gumáčky
 • - protipočůrávací podložku na lehátko (pratelnou ne jednorázovou)
 • - vhodné obutí na pobyt venku
 • - vhodné oblečení na pobyt venku
 • - náhradní oblečení, které zůstane uloženo v šatně v látkové tašce
 • - 1 zubní pastu
 • - kartáček na zuby
 • - krabici papírových kapesníků
 • - menší hrníček na pití ve třídě
 • pleny na spaní, pokud je dítě ještě potřebuje                                                                           

-------------------------------------------------------------------------------

1 Papučky – S pevnou patou (cvičíme v nich i v tělocvičně, ne crocsy, ne šněrovací)

2 Pogumované oblečení – Musí být také v MŠ na stálo. Rodiče často kupují zateplenou i nezateplenou variantu. Pokud to není ve vašich finančních možnostech, kupte raději trošku větší nezateplenou soupravu, kterou můžeme nosit celoročně – dá se navléct i na zateplené kalhoty a zimní bundu. Dají se koupit v Lídlu, různě v bazárcích. nebo si dejte poptávku na nástěnku do MŠ.

3 Gumáčky – ty musí mít dítě v MŠ na stálo. Rodiče často kupují dvoje. Jedny nezateplené na léto a zateplené gumáky, které jsou ideální zase na podzim, jaro a pokud jsou kvalitní, nosíme je i v zimě. Jako výborné se osvědčily zateplené gumáky značek: Skofus, Viking, Slusher (sehnatelné i v seconhandech a na Mimibazaru.) Jen prosím nekupujte zateplené holínky v Lídlu. Ty mají vyndávací zateplenou vložku, kterou dítě ale při vyzouvání vytáhne z holinek společně s nohou. Vložka tam pak nejde vrátit a srovnat ani nám dospělým, natož dětem.

4 Boty na ven – Jakékoliv sportovní tenisky či sandály. V zimě pokud nejsou velké mrazy, lze nosit výše uvedené zateplené holinky (ideální do rozbředlého sněhu i bláta, který je na okolních lukách a stezkách většinu zimy. Materiály těchto norských značek gumáčků jsou dělané i do mrazů. Dále se nám osvědčily sněhule Kamik, Sorel, Viking (mají vysokou spodní gumovou podešev a ideální je vybírat takový typ, který je navrchu na stahování na olivku - ne na suchý zip) Pokud můžete, vyhněte se značce Crossroad ze Sportisima a různým „Elzovým“ botičkám od Vietnamců. Není nic horšího, než se skoro dvě hodiny dívat na dítě, které má mokré či promrzlé nožičky.
U všech severský značek je ale potřeba mít na vědomí, že jejich velikost často neodpovídá našim velikostem. Tzn., že pokud je např. na internetu uvedena velikost 25 - což by bylo u nás V ČR na nohu o stélce 15cm, tak u nich často velikost stélky měří 17cm a více. Takže vždy se ptejte na velikost stélky.

Do školky dětem není potřeba pořizovat krásné, značkové oblečení. Akorát tím budete stresovat paní učitelku, sebe a dítě, které se stoprocentně denně ušpiní :-) Pořizujte věci, funkční, pohodlné, v praktických barvách. Dítě nemůže chodit v MŠ a na vycházky ve stejných kalhotách či kraťasech. Z hygienických důvodů si je musí převlékat. Myslete proto na dostatek náhradního oblečení (polití, počůrání se, zamokření u umyvadla..) Nedávejte dětem bodýčka, špatně se jim rozepínají, když běží na poslední chvíli na WC.

6 Přizpůsobit ročnímu období. Doporučujeme oblečení na vycházky do přírody a pobyt na zahradě (teplákovku, v zimě nepromokavé boty a rukavice, teplé oblečení - nejlépe kombinézu). Pokrývku hlavy v každém ročním období (čepici v zimě, v létě kšiltovku nebo lehký klobouk). Látkový kapesník vždy v kapse. Říkáme, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení :-)

Děti, které jezdí autobusem, MUSÍ mít náhradní oblečení a nejlépe i obutí. Řidiči nám nechtějí ušpiněné děti v zablácených botách brát do autobusu.

Pokud budete s čímkoli potřebovat poradit, obraťte se na třídní učitelky

A proč ČTYŘLÍSTEK?

 

Od 1.9.2014 se ruší název Základní škola a mateřská škola Milenov a mění se na MATEŔSKÁ ŠKOLA ČTYŘLÍSTEK MILENOV.

 

Protože chceme, aby naše školka byla:

Č     činorodá

TY   týmová

Ř     řízená

L     laskavá
I      iniciativní

S     stálá

T     tvořivá

E     ekologická

K     kamarádská

 

Směřujeme tak ke školce plné pohody - třídě plné zábavy!